مقالات تشک رویال

نکاتی برای افزایش طول عمر تشک


نکاتی برای افزایش طول عمر تشک


امروزه کمتر کسی برای خواب از تشک‌های سنتی و قدیمی استفاده می‌کند. بیشتر افراد بر روی تخت و تشک‌های خوش خواب مخصوص تخت می‌خوابند. با ورود تشک‌های مدرن امروزی، بسیاری از بیماری‌های مفصلی و کمردرد‌ها نیز کاهش پیدا کرده است. به هر حال، عمر مفید تشک‌ها چقدر است؟ چگونه می‌توانیم عمر تشک را افزایش دهیم؟ در ادامه نکاتی برای افزایش عمر تشک خواهیم گفت.

چگونه عمر تشک را افزایش دهیم؟

عده‌ای تصور می‌کنند، تشک باید هر دو سال یکبار عوض شود. در صورتی که این باور غلط است. تشک زمان مشخصی برای استفاده ندارد. از تشک می‌توان تا زمانی که خراب شود استفاده کرد. میزان استفاده از تشک به جنس و نوع آن بستگی دارد. با این حال، کارشناسان می‌گویند عمر مفید تشک ۱۰ سال است.

اما توجه کنید استفاده خیلی طولانی از تشک تخت، حالت نرمال آن را از بین می‌برد. بنابراین دیگر خوابیدن روی آن با خوابیدن روی زمین فرق چندانی ندارد. با این حال، با استفاده از چند روش، می‌توانید از تشک خود بیشتر از عمر مفید آن استفاده کنید:

 تشک را به طور مرتب جارو کنید. با اینکار از تجمع گرد و غبار در درزهای آن جلوگیری کنید. با اینکار جلوی ایجاد آلودگی و بیماری‌های پوستی را نیز بگیرید. برای جارو کردن تشک، از جارو‌های مخصوص استفاده کنید.

آموزش پشت و رو کردن تشک

 برای جلوگیری از سائیدگی و پارگی تشک یک نفره، هر چند وقت یکبار آن را ۱۸۰ درجه بچرخانید و یا سر و ته کنید.
هر چند وقت یکبار ضربه‌های آرام برای حفظ فرم تشک به آن وارد کنید.
برای جا به جا کردن تشک هرگز آن را روی زمین نکشید. سعی کنید تشک را به آرامی و با کمک فرد دیگری جا به جا کنید.
از محافظ تشک استفاده کنید. کاور‌های مخصوص از کثیف شدن و خراب شدن تشک جلوگیری می‌کنند. این کاور‌ها معمولا ضد آب بوده و به حفظ شکل مناسب تشک تیز کمک می‌کنند. با استفاده از این کاورها، دیگر نیازی به شست و شوی تشک ندارید. تنها کافیست کاور را بشوئید.
از پرش روی تشک خودداری کنید. اینکار سبب از بین رفتن فنر و فوم تشک می‌شود.
بهتر است تشک را شست و شو ندهید. شست و شو باعث تغییر فرم صحیح آن می‌شود.

چگونه لکه‌های تشک را از بین ببریم

 هر چند وقت یکبار تشک را جلوی نور آفتاب قرار دهید. این کار سبب میکروب زدایی تشک می‌شود.
در صورت ریختن مایعات و مواد غذایی بر روی تشک، آن را با یک دستمال مرطوب پاک کرده و سپس با کمک سشوار خشک کنید. خیس ماندن تشک موجب آسیب به آن می‌شود.
از خوشبو کننده‌های شیمیایی استفاده نکنید. این خوشبو کننده‌ها علاوه بر آسیب به تشک و بافت‌های آن، می‌تواند سبب بروز حساسیت‌های پوستی شود.
در زمان حمل تشک، آن را در وضعیت مسطح قرار دهید. در غیر اینصورت حتما تشک را در جایی تکیه دهید.
هنگام جا به جایی تشک مراقب رویه یا کاور آن باشید. رویه در اثر برخورد با شی تیز، سریعا پاره می‌شود و در اینصورت فنر‌ها بیرون می‌زنند.


جمع بندی


در مطالب گفته شده، در مورد تشک و نکاتی جهت افزایش طول عمر آن صحبت کردیم. به طور کلی تشک خوب ۱۰ سال قابل استفاده است. اما می‌توانید با اطلاع از روش‌های افزایش طول عمر تشک، بیشتر از آن استفاده کنید. با خواندن مطالب گفته شده، از خرید تشک جدید و خراب شدن سریع تشک جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *