مقالات تشک رویال

روانشناسی خواب دیدن * نکات جالب و خواندنی خوابیدن

روانشناسی خواب

محتوای این مقاله به سوالات شما در مورد روانشناسی خواب پاسخ می دهد. خواب یک سوم از زندگی هر فرد را تشکیل می دهد. اما به همان اندازه که از واقعیت بیداری می دانیم، کمتر در مورد روانشناسی خوابیدن می دانیم. در این گزارش شما را با رازهای دنیای اسرارآمیز خواب و خواب دیدن آشنا می کنیم. در این گزارش نکات جالبی در مورد روانشناسی خواب دیدن برای بهبود کیفیت خواب و استراحت شما وجود دارد. پس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آیا آرامش مغز در زمان خواب واقعی است؟

یک واقعیت قابل توجه این است که در بهترین ساعات خواب در شب مغز ما بیشتر از زمانی که بیدار هستیم فعال است. این باور که مغز می خوابد یک تصور اشتباه است. حداکثر میزان خواب انسان در زمان تولد است که بین 20 تا 22 ساعت در روز است و این میزان با افزایش سن کاهش می یابد و در بزرگسالی به طور متوسط ​​به 8 ساعت در روز می رسد. البته تفاوت های فردی زیادی در میزان نیاز و مدت خواب وجود دارد.

مکانیسم عصبی روانشناسی خواب به چه معناست؟

هنگامی که ما شروع به خواب می کنیم، سطح هوشیاری به تدریج کاهش می یابد. سطح هوشیاری با فعالیت نورون ها در مغز مرتبط است. از طرف دیگر، فعالیت نورون های موجود در مغز تحت تأثیر پیام های تحریکی و مهار کننده ای است که از ساختار شبکه ای به قشر می رسند. همچنین سیناپس های بازدارنده تشکیلات شبکه ای، پونز مغز و بصل النخاع در خواب مورد استفاده قرار می گیرند و فرستنده شیمیایی آن ها هورمون سروتونین است. دلیل افزایش هورمون سروتونین در مغز در هنگام خواب همین است و اگر هورمون سروتونین را به مغز حیوانات بیدار تزریق کنیم، آنها می خوابند.

روانشناسی خواب

روانشناسی خوابیدن

خواب و روانشناسی خواب چه تاثیری بر بدن ما دارد؟

برای درک بهتر مبحث تاثیر خواب بر روی سیستم بدن و روانشناسی خوابیدن به این مثال توجه کنید. وقتی پشت فرمان ماشین تان می نشینید و آن را روشن می کنید، چه اتفاقی می افتد؟ انرژی از باتری به موتور برای راه اندازی خودرو منتقل می شود. اگر کارهایی مانند روشن کردن خودرو، استفاده از کولر یا روشن کردن چراغ ها و برف پاک کن ها را در نظر بگیریم، متوجه می شویم که باتری خودرو باید سریع تخلیه و خالی شود، اما واقعیت این است که دینام خودرو وظیفه شارژ مجدد باتری ها را بر عهده دارد.

تا زمانی که دینام اتومبیل سالم باشد، باتری شما به راحتی شارژ می شود و ماشین شما به خوبی روشن می شود. با توجه به این موارد، اگر دینام خراب شود، دوباره مشکلات شما شروع می شود. خواب نقش یک دینام را در بدن ما بازی می کند و ما را پر انرژی و پر نشاط می کند.

همه افرادی که انرژی لازم برای انجام کارها را در صبح ندارند یا افراد افسرده که انگیزه ای برای ورزش ندارند، تقریباً بی انرژی هستند، این افراد با موضوع خوابیدن و روانشناسی خواب مشکل دارند یا به عبارت دیگر نمی توانند خود را شارژ کنند و خوب استراحت کنند.

روانشناسی خوابیدن روحی است یا جسمی؟

روانشناسی خواب مراحل زیادی دارد و به شکل کلی به دو مدل کلی REM و غیر REM تقسیم می شود. مرحله REM هنگامی رخ می دهد که فرد با چشمان بسته در خواب است، اما چشم ها در داخل مردمک در حال حرکت هستند و هنگام بیدار شدن در این مرحله، شخص اعلام می کند در حال خواب دیدن بوده است. به طور معمول در این مرحله شارژ روحی و ذهنی صورت می گیرد. در سایر مراحل خواب یا خواب غیر REM، یعنی خوابی که مردمک چشم ها حرکت نمی کنند، افراد کمتر خواب می بینند. شارژ بدن در این مرحله صورت می گیرد.

اهمیت عوامل فیزیکی برای داشتن خواب با کیفیت

علاوه بر نکات روانشناختی و روانشناسی خوابیدن که در بالا ذکر شد، یکی از عوامل موثر بر روانشناسی خواب، محصولات خواب از جمله تشک مورد استفاده برای خواب است. همیشه باید در انتخاب کالای خواب ضروری و خرید تشک دقت زیادی داشته باشیم، به عنوان مثال خرید تشک رویال استاندارد مناسب می تواند خوابی سالم را برای شما تضمین کند.

شما عزیزان حتی می توانید تشک طبی رویال را به صورت آنلاین از نمایندگی تشک رویال در اصفهان خریداری کنید. در این صورت تفاوت خاصی بین تشک خارجی و تشک ایرانی وجود ندارد. تنها تفاوت آن ها در دسترس بودن خدمات پس از فروش تشک رویال و تمامی تشک های تولید کنندگان ایرانی است. همیشه سعی کنید بهترین تشک ها را برای اتاق خواب خود تهیه کرده و از آن استفاده کنید. چرا که این موارد می تواند تاثیر به سزایی در خواب شما داشته باشد. خیلی دور از واقعیت نیست اگر بیان کنیم که یک تشک خوب می تواند کیفیت خواب فرد را تعیین کند.

روانشناسی خوابیدن

روانشناسی خواب دیدن

آیا می توان شخصیت افراد را از روانشناسی خواب دیدن فهمید؟

پاسخ به این سوال اصلا آسان نیست. از طریق روانشناسی خواب می توان به مشکلات و نگرانی هایی که فرد در طول روز با آن دست و پنجه نرم کرده است پی برد. البته مشکلات فرد تعیین کننده سبک زندگی، سبک شناختی و شیوه مقابله اوست. اگر شخصی خوابی ببیند که بسیار آشفته و نامرتب است، نشان می دهد که افکارش بسیار آشفته و به هم ریخته هستند. افراد وسواسی در خواب دیدن تمایل دارند رویاها را با جزئیات زیاد ببینند و آن ها را با همان جزئیات تعریف کنند. این ها نمایانگر دنیای درونی افراد هستند.

کدام مدل خواب بیشتر اهمیت دارد؟

هر دو این دو مورد به یک اندازه مهم هستند، اما طبق گزارش ها و مطالعات انجام شده، کمبود خواب REM اثرات و پیامدهای بدتری به همراه دارد. مطالعه ای که تا کنون بر روی برخی از داوطلبان انجام شده نشان دهنده ی این موضوع است که آن اشخاصی که از خواب REM محروم بودند در مقایسه با سایرین که درگیر محرومیت خواب غیر REM نبودند، دارای علائم بیماری های روانی بیشتر شامل از دست دادن اشتها، عصبانیت غیر معمول، اختلالات گردش خون و دستگاه گوارش و عدم توجه به محیط هستند.

عدم وجود یا محرومیت از خواب به خصوص از نوع خواب REM به سرعت باعث ایجاد اختلال در سیستم بدن می شود. ایستادگی در مقابل بی خوابی کامل حداکثر به مدت 6 روز است. تحقیقات نشان می دهد که مقاومت فرد در برابر محرومیت از خواب کمتر از مقاومت در برابر سوء تغذیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *